Emek

Genel-İş bir kez daha işçi iradesini yok saydı: Kartal Belediyesi’nde TİS imzalandı

Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir'in ardından Genel-İş Sendikası greve çıkacak işçilerin iradesini yok saydı

İstanbul, Kartal Belediyesi’nde greve saatler kala DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası greve çıkacak işçileri satarak belediye ile Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzaladı.

Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir’de işçilerin grev kararını hiçe sayarak, belediye ile TİS imzalayan Genel-İş Sendikası bugün gece yarısı Kartal’da başlayacak grev öncesinde de belediye işçilerinin iradesini hiçe sayarak TİS imzaladı.

İşçiler tepkili

Evrensel’in haberine göre Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu yakası 1 No’lu şube ile Kartal Belediyesi yönetimi ve SODEMSEN arasındaki görüşmeler greve saatler kala bitirilerek sözleşme imzalandı.

Yaşananları darbe olarak niteleyen işçiler, kendilerine ve şubeye danışılmadan sözleşmenin kabul edildiğini dile getirdi.

“Çalışma barışı ortadan kalktı”

Edinilen bilgilere göre, işçi ücretleri ilk yıl yüzde 7 ikinci yıl için ise yüzde 8 zaama uğradı. İkramiye, yol, yemek dahil 4450 TL olarak maaşlar açıklandı.

İşçiler dayatılan bu maaşın çalışma barışını ortadan kaldırdığını belirtirken, TİS’te görüşülen 81 maddenin 71’nin şubenin emeğiyle geçtiğini belirttiler. “Gece ara verilen görüşmeler sabah saat 10.00’da devam edecekti fakat kimseye haber vermeden Genel-İş Merkezi şubenin, işçinin ve temsilcilerin mücadelesini hiçe sayarak TİS’i imzalamıştır. Grev hakkımız gasp edilmiştir” dediler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu