GençlikGüncel

Ankara’da öğrencilerin kaçırılmasına tepki göstermek yasak

Üniversitelilerin, kaçırma ve ajanlık dayatmalarına karşı Ankara Valiliği önünde yapmak istediği eyleme polis saldırdı.

Üniversite öğrencilerinin Sıhhiye’de bulunan Ankara Valiliği önünde yapmak istediği açıklama polisler tarafından engellendi. Valilik binasını açıklamaya saatler kala ablukaya alan polis, binaya açılan caddelerden geçen herkesi GBT adı altında taciz etti. Mithatpaşa Caddesi’nden valilik binası önüne yürüyen kitleye de polis “pandemi” gerekçesiyle saldırdı. Polisler, avukat Tonguç Cankurt’u bir süre alıkoydu. Cankurt, daha sonra serbest bırakıldı.

Valilik binası önünde açıklama yapmaları engellenen Üniversiteliler,  Eğitim Sen 5 Nolu Şubesi’nde bir basın toplantısı düzenledi.

18 Şubat’ta alıkonulan öğrencilerden Ali Berke Aydoğan açıklamada yaşadıklarını anlattı. Ölümle tehdit edildiklerini aktaran Aydoğan, şunları söyledi: “Bizi Boğaziçi destek eylemlerine katıldığımız için tehdit ettiler. Diğer arkadaşlarımızı da alacaklarını söylediler. Bizi korkutmak istiyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, tutuklama, kaçırılma, işkence, gözaltı ne yapsalar yapsınlar bizi teslim alamazlar. Okullarda, sokakta her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz. Hiçbir şekilde bizi sindiremeyecekler.”

Basın toplantısında söz alan Leyla Mavili, Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun kayyum rektör olarak atanması sonrası yapılan eylemlere katılan 3 üniversite öğrencisinin 18 Şubat’ta kaçırıldığını anımsatarak şunları kaydetti: “Arkadaşlarımız kaçırıldı, açıklamalar yaptık ama hiçbir yerden bir resmi kurumdan açıklama yapılmadı. Araçların plakaları, güzergahlarının belli olmasına karşı bir açıklama yapılmaması, tamamen valilik ve emniyetin sorumsuzluğudur. Bizler bunu teşhir etmek için valilik binası önüne gidecektik ancak polis saldırısına uğradık

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün de, “Pandemide sağlığımızı korumanın yanında bir de demokratik haklarımızı korumaya çalışıyoruz. İktidar buna karşı tehditlerini öğrenci kaçırmaya kadar getirdiğini görüyoruz. Bu son derece tehlikeli bir yol. Kanun ve insanlık dışı bir yol, bir an önce bundan vazgeçsinler. Sorumlular hakkında soruşturma açılmalı, DİSK olarak öğrencilerin yanındayız” dedi.

Son olarak söz alan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Ankara İl Başkanı Tuncay Çelen, “Geleceğimize sahip çıkacağız, onları teröristlerin eline bırakmayacağız. Özellikler terörist diyorum, çünkü Ankara’nın ortasında gündüz vakti gençlerin kaçırılması, dövülüp bilinmeyen yerlere bırakıldıktan sonra kimse bir açıklama yapmıyorsa, bu terörizmdir. Bu gençlerimizi yıldırma girişimleridir. Dün nasıl 68 kuşağını yıldıramadılarsa, bugün de gençleri yıldıramayacaklarıdır. Sorumlular ortaya çıkarılmalı, siz çıkarmazsanız biz çıkarırız.” sözlerini kaydetti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu